Wizyta Neelie Kroes, wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej i komisarz ds. agendy cyfrowej, w sprawie zorganizowanego dialogu: Parlament Europejski/Komisja Europejska cz.II łączność elektronicznaM. Carvalho: Sektor informatyczny i technologie z nim związane w Horyzoncie 2020, znalazł się w drugim filarze. Ten schemat należy rozszerzyć. Jest to temat, który jeszcze nie został zamknięty w rozmowach z Radą. Ważne są kwestie związane z otwartym dostępem do publikacji. Ważny jest zrównoważony model.

C. Ehler: Nie można się licytować w tym jak źle postąpiła Rada. Ważne jest podejście Parlamentu do negocjacji. Mandat negocjacyjny powinien móc zmienić niektóre rozwiązania. Rada musi być elastyczna. Cyfrowa Europa musi być priorytetowym instrumentem. Ważne jest ustalenie priorytetów.

V. Prodi: Zależność od technologii jest coraz większa z każdym dniem. Ważne jest bezpieczeństwo.

M. Ulvskog: Oczekiwanie wobec tożsamości cyfrowej są olbrzymie. Ważne są dobre negocjacje i elastyczność.

J. Merkies: Ogromną stratą jest brak finansowania dla Connecting Europe. Współpraca z telekomami jest ciekawym pomysłem. Trzeba pamiętać o sieci elektrycznej, szczególnie inteligentnej sieci elektrycznej.

Komisarz Neelie Kroes: Cyfryzacja jest szalenie ważna. Łączy się ona z innymi dziedzinami gospodarki. Ważne jest europejskie podejście do cyfryzacji rynku. To się łączy z energią, kulturą, zdrowiem. Rada niestety nie chce wykorzystać szansy, patrzy wstecz. W wspólnocie cyfrowej nie może być podziałów. Ważna jest poprawa w sytuacji obszarów wiejskich. Ważny jest udział kobiet w dziedzinie nowych technologii, innowacji i informatyki. Jeżeli chodzi o chmurę – niedługo pojawią się inicjatywy w tej kwestii. To bardzo ważne dla MŚP w kontekście kosztów. Jeżeli chodzi o styczność obywateli z interenetem – 40% Włochów nie miało z nim styczności. Jednym z powodów jest obawa o bezpieczeństwo. Ważne by nakłaniać ludność przekonując ją o możliwościach i korzyściach. Brak otwartego dostępu do publikacji w ramach łączności elektronicznej będzie oznaczał straconą szanse. Trzeba ciąć koszty szerokopasmowego dostępu do internetu.